neděle 24. dubna 2016

Sprchové krémy od Weledy

Sprchové krémy jsou pro mě už naprostou nezbytností. Sprchové gely, a to i ty přírodní, mou pokožku totiž extrémně vysušují. Dříve jsem používala sprchové oleje od Saloosu, které sice nebyly špatné, ale aplikace pro mě nebyla úplně praktická. Vždycky se mi část oleje někde vylila (ano, přiznávám, že to bylo nejspíš mojí nešikovností). Jakmile jsem ale objevila sprchové krémy od Weledy, byla to láska na první pohled (nebo spíš dotek:). V oblibě mám dva z nich - mandlový a levandulový. Střídám je podle momentální chuti a nálady, nebo zkrátka, jak mi přijdou pod ruku. 


pátek 8. dubna 2016

13 nejškodlivějších látek v kosmetice

Jak už jsem psala v úvodním článku, o složení kosmetiky jsem se začala zajímat teprve před pár lety, kdy jsem začala mít jisté potíže v podobě svědivé pokožky hlavy, vypadávání vlasů a především úporného atopického ekzému v oblasti obličeje, krku, rukou a zad. Po relativně krátké době jsem vypozorovala, že po použití drtivé většiny kosmetických produktů se tyto potíže podstatně zhoršují. A tehdy jsem začala studovat složení. A nestačila jsem se divit.

Článek bude pravděpodobně trochu obsáhlejší. V žádném případě se ale nejedná o kompletní přehled všech škodlivých látek v kosmetice, ale spíše o výběr těch nejčastějších. Budu tedy ráda, když mě v komentářích doplníte. Pořadí látek je čistě subjektivní - od nejškodlivějších po ty “méně“ nebezpečné. Kdybych ale mohla, dám je všechny na první místo! U každé látky je přiložena fotografie s produkty, které tuto látku obsahují. 

A kterých to 13 nešťastníků se ocitlo na mém blacklistu?

1) Formaldehyd

Formaldehyd funguje jako konzervant, protože omezuje růst mikroorganismů. Jedná se však o velmi nebezpečnou toxickou látku. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny klasifikuje formaldehyd jako prokázaný karcinogen pro člověka. Může způsobovat i řadu dalších potíží jako např. astma, alergie nebo záněty kůže. Dráždí také oči a dýchací cesty a může poškozovat centrální nervovou soustavu. V České republice je tato látka zakázána, smí se ovšem používat do přípravků na tvrzení nehtů.

Vyhýbat se přípravkům na tvrzení nehtů ale nestačí, protože existují látky, jako např. Diazolidinyl Urea (diazolidinylová močovina), Imidazolidinyl Urea (imidazolidinylová močovina), quaternium-15 a 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol, které formaldehyd uvolňují.