To je tak, když
píšete recenzi na jeden produkt a rozepíšete se tak, že to vydá na další
článek. Dnes bude řeč o glycerinu, což je látka, která může v současné době
vzbuzovat řadu otázek. Je dobrý, prospěšný, špatný nebo snad hrozný? Jak to
s ním vlastně je?
![]() |
Zdroj |
Glycerin (nebo také glycerol) je látka, která bývá součástí pleťových krémů, a to hned ze dvou důvodů. Váže na sebe vodu, čímž pokožku hydratuje a zvlhčuje, a pomáhá také k lepší roztíratelnosti krému. Pleť pak působí hladce a sametově. Zároveň ale vytváří na povrchu pleti povlak, který se na ni drží až do odlíčení.
Glycerin je jednou
z nejpoužívanějších látek v kosmetickém průmyslu, protože je levný a dobře
dostupný. Nenajdeme ho tedy jen v krémech, ale např. i v maskách,
kondicionérech, šamponech, mýdlech, tělových mlécích, řasenkách, zubních
pastách a spoustě dalších výrobcích. Glycerin se přirozeně vyskytuje v tělech
rostlin a živočichů, např. i v lidské kůži. Přírodní glycerin může být tedy
rostlinného či živočišného původu. Syntetický glycerin se nejčastěji vyrábí z
ropy.
V čem je tedy problém?
Ve vysokých
koncentracích (nad 30 %; někde se uvádí i nad 10 %) totiž vytahuje vodu z
hlubších vrstev pokožky a tím pleť naopak dehydratuje. Glycerin dočasně chrání
pokožku před škodlivými vlivy a poskytuje jí úlevu, z dlouhodobého
hlediska je ale při takové koncentraci vysušována.
Existují i obavy,
že glycerin způsobuje akné a přispívá k tvorbě černých teček. To se ale týká
pouze glycerinu živočišného. Rostlinný glycerin totiž komedogenní není (tuto
informaci jsem vyčetla na facebooku Havlíkovy přírodní apotéky, kde se
vyjadřovali k obsahu glycerinu v jejich výrobcích). Podle tabulky
komedogenních látek, kterou naleznete TADY, je stupeň ucpávání pórů glycerinu
dokonce 0 z 5.
Jaký je závěr?
Glycerin je pro
pleť prospěšný, pokud to s jeho množstvím vyloženě nepřeháníme. I
v tomto případě se tedy vyplatí řídit se heslem „všeho s mírou“. Tím,
že na pleti glycerin vytvoří povlak, ji chrání před nepříznivými okolními
vlivy, což je skvělé. Při dlouhodobém používání bych však byla obezřetnější,
především tedy, pokud se jedná o vysoké koncentrace, přesahující 30 %. V pleťových
přípravcích se ale glycerin obvykle vyskytuje v koncentracích 2 - 5 %. Taky se vyplatí následovat selský rozum. Jestliže vám krém s glycerinem vyhovuje, není důvod ho měnit nebo dokonce zatracovat. Pokud se vám ale pokožka zdá dlouhodobě dehydratovaná nebo nějak v nepořádku, můžete zkusit glycerin vysadit a třeba vám pak vaše pleť poděkuje. Za zkoušku nic nedáte.
Obsahuje váš
oblíbený krém glycerin? Jaký je váš názor na tuto látku?
Zdroje:
Viacero clankov o glycerine pisala pred casom Osamělá cyklistka. Odporucam precitat: http://a-solitary-cyclist.blogspot.sk/2015/06/sucha-anebo-ekzematicka-kuze-jak-je-to.html
OdpovědětVymazatDěkuju za link, ráda si počtu :)
VymazatZajimavy clanek, na slozeni vyrobku se vetsinou divam, ale zrovna glycerin jsem popravde nikdy neresila. Aktualne pouzivam pletovy krem od znacky Ponio, ktery ho taky obsahuje, ale neni mezi prvnimi slozkami, takze bych rekla, ze ho tam moc nebude :)
OdpovědětVymazatLovely imperfections | Giveaway
U Ponia určitě problém nebude :) Já glycerin taky nikdy moc neřešila, ale v poslední době mi přijde, že se kolem něj strhla tak trochu hysterie a samotnou mě zajímalo, jak to vlastně je. Někdo tvrdí, že je prospěšný a hydratační, někdo zase, že vysušuje. Pravda bude asi někde mezi :)
VymazatJá se musím přiznat, že na složení produktů se jen málo kdy dívám, ale až budu doma z práce, tak sep odívám, co ty moje krémíky vlastně obsahují...
OdpovědětVymazatUrčitě na to mrkni :) Glycerin není až takový problém, existuje spousta vyloženě škodlivých látek. Kdybys chtěla, můžeš se podívat na tenhle článek, kde jsem se o nich psala: http://mujbiosvet.blogspot.cz/2016/04/13-nejskodlivejsich-latek-v-kosmetice.html :)
VymazatWau, nikdy som sa práve nad touto zložkou kozmetiky nezaoberala vo väčšej miere. Som rada, že som narazila na tvoj článok (・∀・)
OdpovědětVymazat♡ * Le blog de la Licorne * ♡
To já jsem ráda, že jsi blog navštívila :)
VymazatO glycerinu tohle vím už dlouho a opravdu jsem si všimla, že když kosmetika obsahuje více glycerinu, nevyhovuje mi. Pro hodně lidí bude tento článek novinkou :)
OdpovědětVymazatTo je super, že to máš takhle vysledovaný :)
VymazatO glycerinu jsem začala přemýšlet, až když jsem začala číst blogy. Myslím, že mi nevadí. Bohužel ale netuším, kolik % ho můj krém obsahuje. Pak by se dalo udělat srovnání s jinými krémy.
OdpovědětVymazatVětšinou to bývá do těch 5 %, ale jestli nemáš žádné potíže, tak vůbec není co řešit :)
Vymazatďakujem za článok, pomohol :)
OdpovědětVymazatIzabell zo SYDNEY SLEEK❤
To jsem moc ráda :)
VymazatMoc se mi líbí, jak jsi článek napsala. Hodně jsem si z něj vzala :) Bohužel můj krém glycerin obsahuje, ale až jej vypotřebuji, tak plánuji si koupit nějaký přírodní :)
OdpovědětVymazatNela Agáta z blogu Růžová rtěnka
Ono právě hodně přírodních krémů glycerin obsahuje. Ale jak říkám, pokud je v koncentraci do 5 %, tak by žádnou neplechu dělat neměl, naopak :-)
VymazatWau, článok ma veľmi zaujal. Nikdy predtým som nad účinkami glycerinu nepremýšľala :)
OdpovědětVymazatJá dříve také ne, ale poslední dobou jsem se setkávala s určitou nedůvěrou až nevraživostí vůči glycerinu a chtěla jsem sama zjistit, jak to s ním vlastně je :-)
VymazatMoja pleť sa s glycerínom asi veľmi nemusí. Totiž, odkedy som na svoju pleť používala oleje, všetko bolo v poriadku, no pred pár mesiacmi sa stalo, akoby sa tých olejov pokožka nasýtila a začala byť nejaká "bez života". Tak som to skúsila pomaličky s nejakými krémami. Od prírodných značiek. Pozerala som na zloženie, no hádam každý krém glycerín obsahoval. Aj tak som si jeden kúpila, s rastlinným glycerínom, zmatňujúci. Výsledok? Na tvári sa mi vyhodilo niekoľko "pupákov" akné. Chybu pripisujem glycerínu, aj keď potvrdené to nemám :)
OdpovědětVymazatTo je skvělé, že sis to takhle vysledovala. Je možné, že ti ten glycerin opravdu nesedl :)
VymazatJinak moc děkuji za komentář, tvůj blog jsem neznala a moc se mi líbí! :)
Super článok! :)
OdpovědětVymazatpartofnicol.blogspot.sk
Děkuji! :)
VymazatThis is so inspiring! I love the post:)
OdpovědětVymazatirenethayer.com
Snúbenec tiež nemusí glycerol, jemu kupujem krémy na ruky bez obsahu glycerolu, pretože glycerol strašne vysušuje.
OdpovědětVymazatwww.rebelliouslily.blogspot.sk
Bohužel, někomu může dělat neplechu. Je dobré si to takhle vysledovat :)
VymazatPěkně shrnuto, jen mě zaujalo tvrzení, že rostlinný glycerin není na rozdíl od živočišného komedogenní. Živočišný i rostlinný glycerin jsou nutně ta samá chemická molekula zbavená všeho z rostliny i živočicha. Tudíž bud jsou komedogenní oba, nebo jen jeden. Havlíkova apotéka má tendenci dělat z lidí blbce, jak už jsem se několikrát přesvědčila u nich na stánku na veletrhu kosmetiky. Proto od nich nic nemám, byť mají řadu moc zajímavých kousků, ale s takovým marketingem je nehodlám podporovat.
OdpovědětVymazatMarkéta
Markét, taky mi to přišlo divný, když je to v podstatě to samé, jen získané jiným způsobem. Asi bych se tedy přikláněla k té variantě, že komedogenní není ani jeden. Mrzí mě, že máš s nimi špatnou zkušenost, protože některé jejich výrobky jsou opravdu moc fajn. Ale chápu to :)
VymazatNaprosto souhlasím, čistý glycerin jen pořád glycerin, ať už se vyrobí jakkoliv.Rozlišování ve smyslu, že rostlinný je lepší, něž živočišný, je alibismus prodejce.
VymazatSuper, konečně fajn článek, který by lidem řekl něco složení jejich kosmetiky :) O glycerinu tohle vím, ale pro většinu to bude asi novinka :D
OdpovědětVymazatPiosek
Děkuju :) Já jsem v tom právě neměla úplně jasno, tak mě samotnou zajímalo, jak to je :D
VymazatKe glycerinu jsem byla vždy skeptická a razila cestu bez něj. Začala jsem ale spolupracovat s jedním "zeleným" vývojářem kosmetiky a ten mi konečně vše pořádně vysvětlil. Do těch 5% je v pořádku a opravdu hydratuje. Pleti je vlastní. Při vyšším procentu z pleti vodu tahá. Takže při formulování receptury je potřeba ho jeho % zastoupením "naprogramovat".
OdpovědětVymazatGlycerin živočišného původu se už do kosmetiky vůbec nedělá. Glycerin musí být podle EU nařízení lékopisné kvality. Glycerin z živočišně produkce je velmi náročné a nákladné čistit. Z rostlinné ne, proto už se firmám nevyplatí vůbec dělat.
Super, děkuju za doplnění užitečných informací! :)
VymazatVôbec som glycerín neriešila - ale akosi len tak , som kúpila od Alverde vodu v spreji, že na osvieženie v horúcich dňoch. Páči sa mi, tiež moje elektrizujúce vlasy sú spokojné a ten ľahučký poprašok vody na tvár rýchlo uschne. Mala som tiež na intímnej partii vysušenú sliznicu, skoro rok som s tým lopotila, po jednom použití spreju je to fuč. Ešte sa pozriem koľko tam glycerínu v percentách je, ...
OdpovědětVymazat